Europski revizorski sud o potrebi određivanja gornje granice EU potpore velikim poljoprivrednim gospodarstvima - Marijana Petir
Na zajedničkoj sjednici pet saborskih Odbora, Odbora za poljoprivredu, Odbora za financije i državni proračun, Odbora za europske poslove, Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije i Odbora za gospodarstvo, članica Europskog revizorskog suda, Ivana Maletić predstavila je Godišnje izvješće Europskog revizorskog suda za 2023. godinu.
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir rekla je kako se je u Europskom parlamentu i u Hrvatskom saboru raspravljalo više puta o potrebi određivanja gornje granice potpore EU-a velikim poljoprivrednim gospodarstvima, a na tu temu se je referirao i Europski revizorski sud u svom izvješću.
„Europski revizorski sud preporučio je Europskoj komisiji da preispita djelotvornost nacionalnih mehanizama za određivanje gornje granice potpore Europske Unije, koja se isplaćuje velikim poljoprivrednim gospodarstvima i kao ciljani rok provedbe postavio 2025. godinu“ – rekla je Marijana Petir i istaknula da je Europska komisija prihvatila ovu preporuku Suda, no planira je primijeniti tek u razdoblju nakon 2027. godine tj. u novom programskom razdoblju.
Petir je zbog toga postavila upit o alatima koje Europski revizorski sud može iskoristiti kako bi ubrzao postupanje po svojoj preporuci.
„Europski Parlament razmatra svako izvješće Europskog revizorskog suda, pa u tom smislu može od Europske komisije zatražiti poduzimanje određenih koraka, kao i ubrzati ispunjavanje preporuka Suda“, odgovorila je Ivana Maletić i dodala kako je u raspravi u Europskom Parlamentu istaknuto kako se je zbog visoke koncentracije sredstava potpore koju ostvaruju veliki poljoprivredni proizvođači postavilo pitanje pravilnosti u provedbi europskih politika. Podsjetila je kako se trenutno nalazimo u sredini programskog razdoblja, pa je i to možda razlog zbog kojega Europska komisija, konkretne aktivnosti planira u novom programskom razdoblju, no zbog efekata u proračunu možda bi bilo pametno i ranije poduzeti korake.
„Ne treba zaboraviti da je u razdoblju od 2010. – 2020. godine s radom u Europskoj Uniji prestalo oko 3 milijuna poljoprivrednih gospodarstava, što je u prosjeku 300.000 gospodarstava godišnje. Ako ćemo čekati još dvije godine na pravednu i poštenu raspodjelu potpora među poljoprivrednicima, bojim se da ćemo u tom razdoblju ostati bez dodatnih pola milijuna poljoprivrednih gospodarstava u Uniji“, naglasila je Petir.
Na upit Marijane Petir o odnosu utvrđenih grešaka u sektoru poljoprivredne politike i u drugim područjima u kojima Sud nadzire trošenje europskih sredstva, Ivana Maletić odgovorila je kako su, zbog učinkovitosti u provedbi kontrola u sektoru poljoprivrede, pogreške u sektoru poljoprivrede puno niže i iznose 2,2% u odnosu na one iz Kohezijske politike koje iznose 9,3%.