8. Agro StartUp konferencija okupila više od 240 studenata i učenika srednjih škola - Marijana Petir

Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir sudjelovala na 8. Agro StartUp konferenciji, koja je u organizaciji Apriori Worlda i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održana danas, 11. ožujka, na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.

„Bez poljoprivrede i ribarstva nema hrane, bez vode nitko ne može živjeti, šume osim što nam proizvode kisik, daju doprinos smanjenju ugljičnog otiska, selo i ruralni razvoj temelj su poljoprivredne proizvodnje i očuvanja biološke raznolikosti, ali i našeg hrvatskog identiteta i kulture“, uvodno je istaknula Marijana Petir i podsjetila kako su poljoprivrednici neprocjenjivo važni jer osim što za nas proizvode hranu, brinu i o našim strateškim prirodnim resursima te je zbog toga Odbor za poljoprivredu pozvao resorno Ministarstvo na pokretanje Nacionalne kampanje o važnosti poljoprivrede., a potrošače da kupuju domaće hrvatske proizvode.

Ona je rekla kako Odbor za poljoprivredu ima stalnu komunikaciju sa poljoprivrednicima, a teme koje ih opterećuju stavlja na sjednice i nastoji pronaći rješenja te dati preporuke nadležnim tijelima kako te probleme otkloniti.
„Odbor sa svojih sjednica šalje konkretne prijedloge i preporuke nadležnim tijelima koji ne ostaju mrtvo slovo na papiru već se u stvarnosti realiziraju.“, rekla je Petir i dodala kako i broj predstavki zaprimljenih u Odboru za poljoprivredu ukazuje na povjerenje u rad Odbora. Pojasnila je da najviše predstavki Odbor zaprima vezano uz raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem, što ukazuje na potrebu prilagodbe Zakona kako bi se ubrzali postupci i što prije svo raspoloživo zemljište stavilo u funkciju proizvodnje hrane.

Petir je istaknula kako Odbor nastoji inspirirati mlade za školovanje na poljoprivrednim fakultetima i za bavljenje poljoprivredom tako da im pruža podršku kroz različite mjere koje inicira, a jedna od njih je i stipendiranje mladih za poljoprivredna zanimanja koje je u Program rada Vlade Republike Hrvatske uvedeno na prijedlog Odbora. „Kroz pozitivne životne priče mladih poljoprivrednika/ca koje pozivamo na sjednice Odbora, donositeljima odluka želimo poručiti da loša pravila treba mijenjati, a mladima reći da je poljoprivreda IN, da je to jedno od najvažnijih zanimanja, da je to poziv, stil života, da za baviti se poljoprivredom moraš imati odvažnosti, hrabrosti i ljubavi te da o poljoprivrednicima u izuzetno složenim geopolitičkim odnosima, ovisi naša budućnost“, rekla je Petir i podsjetila kako je za mlade poljoprivrednike u Nacionalnom strateškom planu u okviru Zajedničke poljoprivredne politike osigurano 75 000 eura za pokretanje poljoprivrednog posla, a njenim amandmanom koji je usvojen na Državni proračun osiguran je novac za stambeno zbrinjavanje mladih ljudi na selu.

Govoreći o suradnji s nadležnim Ministarstvom, Petir je rekla da je ona dijaloška i korektna te je podsjetila na niz odluka u kojima je Ministarstvo prihvatilo preporuke i zaključke Odbora, no kako je rekla, još je puno posla pred nama, a možemo ga uspješno savladati jedino zajedničkim snagama jer se poljoprivreda nalazi pred velikim klimatskim i tržišnim izazovima. Podsjetila je kako je na prijedlog Odbora Hrvatski sabor zadužio Ministarstvo da pokrene postupke izrade i usvajanja općih zahtjeva/standarda kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode kako bismo osigurali da naše tržite ne opterećuju proizvodi iz uvoza lošije kvalitete koji su nelojalna konkurencija domaćim proizvođačima, a štetni su i za potrošače te je u tom segmentu pozvala znanstvenu i stručnu zajednicu na suradnju.

„Jedan smo od rijetkih Odbora u Hrvatskom saboru koji kontinuirano prati europske politike i adresira probleme u ranoj fazi njihovog donošenja na europskoj razini. Razmjenjujemo stajališta s predstavnicima Europske komisije i Europskog parlamenta o politikama važnim za europske poljoprivrednike i ruralna područja. Više smo puta s Komisjiom pokretali politički dijalog za teme za koje smo smatrali da su važne.“ – istaknula je Petir, podsjetivši i na dobru suradnju s Europskim revizorskim sudom čija izvješća mogu poslužiti kao svojevrsna ocjena provedbe europskih politika.

Petir je rekla kako je Odbor jasno poručio Europskoj komisiji da je za postizanje ciljeva zelene ambicije koju Komisija snažno gura, potrebno osigurati više novca, a kod utvrđivanja obveza smanjenja upotrebe pesticida i mineralnih gnojiva, nužno je uzeti u obzir različite polazne osnove država članica jer ih Hrvatska već sada koristi gotovo duplo manje od prosjeka EU pa kada bi ambiciozni prijedlozi Europske komisije bili usvojeni, hrvatski poljoprivrednici mogli bi staviti ključ u bravu, a to sigurno nije naš interes.
Dodala je kako Odbor kroz parlamentarnu diplomaciju gradi mostove s drugim parlamentima tražeći podršku za naše inicijative, a jedna od njih je i Deklaracija Hrvatskoga sabora o Alpe-Adria-Dunav području slobodnom od GMO-a, koja je usvojena na prijedlog Odbora za poljoprivredu, a kojom smo pozvali druge države na tom području da zabrane sjetvu GMO sjemena i time pridonesu očuvanju biološke raznolikosti. „Odaziv je dobar i vjerujem da takva naša kampanja doprinosi promoviranju i brendiranju Republike Hrvatske kao zemlje domaće i kvalitetne hrane, usmjerene prema ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji i održivom turizmu te uzgoju proizvoda bez GMO-a.“, rekla je Petir.

Petir je istaknula kako europskim zakonskim okvirom nije regulirano pitanje maksimalnih rokova trajanja zamrznutih proizvoda životinjskog podrijetla, na što je Odbor upozorio Europsku Komisiju i zatražio reguliranje ovog pitanja, a u tome im je na Vijeću EU podršku dalo i Ministarstvo poljoprivrede.
„Hrvatskoj poljoprivredi potreban je potpuni zaokret kako bi prestali izvoziti sirovinu i počeli proizvoditi proizvode sa dodanom vrijednošću, a preduvjet za to je da osiguramo poljoprivrednicima potrebnu infrastrukturu podupirući projekte koji su najbolji i da uvedemo red na tržište suzbijajući nepoštenu trgovačku praksu kako bi naši poljoprivrednici mogli prodati svoj proizvod, a naši građani ga kupiti“, rekla je Marijana Petir i dodala da nije normalno da si hrvatski čovjek u Hrvatskoj ne može kupiti hrvatski proizvod po pristupačnoj cijeni te je Odbor predložio postrožavanje Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi i intenziviranje rada Državnog inspektorata kao i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja.

„Pod motom “Inspiriramo poljoprivredu punih 8 godina, povezujemo ključne dionike poljoprivredne zajednice koji, dijeleći svoje znanje, omogućuju našim sudionicima praktičan pogled na mogućnosti na putu njihove karijere”, rekao je predsjednik organizacijskog odbora Danijel Koletić i dodao kako umjetna inteligencija, razvoj tehnologije, nedostatak poljoprivrednog zemljišta, nadogradnja kurikuluma – samo su neki od globalnih, pa tako i hrvatskih izazova koji nas očekuju.
Koletić je pojasnio kako je ovo 8. po redu AGRO STARTUP konferencija, koja će u dva dana okupiti više od 240 studenata i učenika srednjih škola koji će imati priliku kroz četiri tematske cjeline upoznati se s različitim područjima poljoprivrede. Ukupno 15 predavača iz javnog i privatnog sektora govorit će kroz programske tematske cjeline o tome što mladi mogu očekivati od poljoprivrede.

Osim studenata Agronomskog fakulteta, na AGRO STARTUP konferenciji ove godine sudjeluju i učenici srednjih škola: Srednja agronomska škola u Zagrebu, Prirodoslovna škola iz Karlovca, Srednja gospodarska škola Križevci, Tehnička škola u Čakovcu i Srednja škola Matija Antun Reljković, Slavonski Brod.
Konferenciju je otvorio državni tajnik za poljoprivredu, šumarstvo i ribarstvo Zdravko Tušak, a okupljene je pozdravila i prodekanica Agronomskog fakulteta, izv. prof. dr. sc. Branka Šakić Bobić.