Petir primila talijanskog veleposlanika Trichila - Marijana Petir

Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir, održala je danas u Hrvatskom saboru radni sastanak s veleposlanikom Talijanske Republike u Republici Hrvatskoj, Paolom Trichilom.

Petir i Trichil ocijenili su da je suradnja između dviju država dobra te su razgovarali o mogućnostima njenog unapređenja u području poljoprivrede, posebice u kontekstu zastupanja stavova kojima će se ostvariti zajednički ciljevi na razini Europske Unije, ali i kroz razmjenu dobrih praksi i znanja koji se primjenjuju na nacionalnom nivou. Glavne teme razgovora odnosile su se na Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) i Višegodišnji financijski okvir nakon 2027. godine te na najavu Europske komisije o smanjenju proračuna za ZPP i ukidanju drugog stupa ZPP-a, a razgovaralo se i o razvoju shema kvalitete i njihovom utjecaju na konkurentnost poljoprivrednih proizvođača, vrednovanju oprašivačke uloge pčela, generacijskoj obnovi ruralnih područja i poljoprivrede te prodaji poljoprivrednih proizvoda u ruralnom turizmu.

„Jačanje obrambene sigurnosti je važno u kontekstu najnovijih geopolitičkih zbivanja, no jednako važna nam je i prehrambena sigurnost jer Europa ne smije ovisiti o uvozu hrane. Bez poljoprivrednika nema proizvodnje hrane, stoga ih moramo podržati u tom važnom poslu koji obavljaju za nas i očuvati Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) temeljenu na dva stupa i sa punim iznosom proračuna planiranim u okviru zasebne omotnice“, rekla je Marijana Petir. Veleposlanik Trichil je podržao takav stav i dodao kako Italija i Hrvatska dijele zajednički pristup prema budućem zakonodavnom i financijskom okviru ZPP-a.

Petir je izvijestila kako je Odbor za poljoprivredu pokrenuo više političkih dijaloga sa Europskom komisijom te je posebno istaknula prijedlog Odbora da se na EU razini regulira rok trajanja zamrznutog mesa i da se uvede potpora po pčelinjoj zajednici kako bi se vrednovala oprašivačka uloga pčela. U tom smislu je dodala kako vidi prostor za snažniju suradnju i na parlamentarnoj razini što je veleposlanik Trichil podržao. Petir je dodala da je Hrvatska zemlja slobodna od GMO-a te da je na inicijativu Odbora, Hrvatski sabor pozvao države u okruženju na uspostavu Alpe-Adria-Dunav područja slobodnog od GMO-a, stoga je za Hrvatsku neprihvatljiv prijedlog Uredbe Europske komisije o novim genomskim tehnikama.

U nastavku sastanka razgovaralo se o mjerama koje se u Italiji koriste kako bi se osnažio položaj poljoprivrednika, o prodaji i distribuciji lokalnih proizvoda kroz ruralni turizam kao i generacijskoj obnovi sela. „Kvaliteta talijanskih prehrambenih proizvoda usko je povezana s tradicijom i kulturom, na nacionalnom nivou daje se podrška lokalnim proizvodima koji su označeni oznakama kvalitete“ – rekao je Trichil, ukazavši na važnost ispravnog deklariranja proizvoda i informiranja potrošača o svim karakteristikama proizvoda te njihovog korištenja. Sudionici sastanka su se usuglasili kako je s ciljem razmjene dobrih praksi i iskustava potrebno osnažiti suradnju između dviju država i uz predstavnike nadležnih ministarstava i parlamentarnih odbora, uključiti zainteresirane proizvođačke sektore, udruge, komore, nevladine organizacije i znanstvenu zajednicu.

Da podsjetimo, Italija je jedan od najvećih poljoprivrednih proizvođača i prerađivača hrane u EU, ima najveći broj poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa zaštićenim oznakama izvornosti i zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla koje je priznala EU i trenutno je glavni proizvođač vina, po količini, u svijetu. Većina talijanskih farmi je mala i u obiteljskom vlasništvu, s prosječnom veličinom od 11 ha. U Italiji poljoprivredni sektor doživljava duboki oporavak, potaknut dolaskom mladih poljoprivrednika koji revitaliziraju nacionalnu poljoprivredu.