Izmjene Strateškog plana moraju dovesti do rasta hrvatske poljoprivrede - Marijana Petir

Na sjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora predstavljen je danas Prijedlog 3. izmjena Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. Prijedlog je predstavio potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, David Vlajčić na prijedlog saborskog Odbora za poljoprivredu, a prije slanja konačnog dokumenta na odobrenje Europskoj komisiji, kako bi se provele šire konzultacije sa poljoprivredno prehrambenih sektorom.

„Izazovi s kojima se susreće hrvatski poljoprivredno prehrambeni sektor i naša ruralna područja su veliki i imaju utjecaj na proizvodnju hrane, zaštitu okoliša te na očuvanje hrvatskih sela i zaustavljanje njihove depopulacije. Radi se o pitanjima koja itekako utječu i na nacionalnu sigurnost i kao takve ih treba promatrati, poduzimajući aktivnosti koje će rezultirati osiguranjem višeg stupnja samodostatnosti u proizvodnji hrane te jačanju produktivnosti i konkurentnosti naše poljoprivrede“,  uvodno je istaknula Marijana Petir i dodala kako je Odbor za poljoprivredu prepoznao potrebu održavanja rasprave sa predstavnicima cijelog poljoprivredno prehrambenog sektora jer je cilj u dijalogu doći do što kvalitetnijih rješenja o kojima ovisi budućnost hrvatske poljoprivrede i očuvanje ruralnih područja.

„Zahvaljujem predsjednici Odbora za poljoprivredu, Marijani Petir, na organizaciji ove sjednice i važnom dijalogu o izmjenama Strateškog plana ZPP-a. Drago mi je vidjeti velik broj poljoprivrednika, predstavnika sektora i udruženja koji su se odazvali i svojim prisustvom dali doprinos današnjoj raspravi. Izmjene Strateškog plana za razdoblje 2023. – 2027. ključne su za daljnji razvoj poljoprivrede i ruralnog prostora Hrvatske. Ove izmjene, koje obuhvaćaju izravna plaćanja, sektorske intervencije i ruralni razvoj, rezultat su novog modela provedbe ZPP-a, a kao takve nužno će donijeti izazove i prilike kako za poljoprivrednike, tako i za administraciju. S obzirom na važnost ove teme, važno je da kao svi dionici, zajednički radimo na oblikovanju politike koja će omogućiti održiv i konkurentan razvoj hrvatske poljoprivrede i ovaj proces je odgovornost svih nas.“ – istaknuo je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, David Vlajčić.

Zbog očuvanja proizvodnje šećerne repe i nastavka rada jedine hrvatske šećerane, član Odbora za poljoprivredu Josip Đakić, u svojoj je raspravi ukazao na važnost zadržavanja iznosa omotnice za proizvodno vezana plaćanja za proizvodnju šećerne repe. Ljubomir Kolarek je upozorio na drastičan pad stočarske i rast ratarske proizvodnje u Republici Hrvatskoj, sporost u provođenju natječaja za dodjelu EU sredstava za izgradnju farmi i potrebu što žurnijeg razmatranja utjecaja indeksa razvijenosti u provedbi natječaja jer, kako je rekao, upravo bodovanje za indeks razvijenosti ograničava korisnike iz razvijenijih područja Republike Hrvatske u korištenju sredstava. Ivana Ribarić Majanović rekla je kao brojni mladi poljoprivrednici nisu bili dovoljno financijski veliki da bi ostvarili pravo na korištenje sredstava, pa u kreiranju natječajnih uvjeta u budućnosti to treba uzeti u obzir, kako bi i oni ostvarili pravo na potporu. Vanjski član Odbora za poljoprivredu Adolf Cvanciger ukazao je na potrebu češćeg raspisivanja natječaja, kako bi se sredstva koja hrvatskom poljoprivrednom sektoru stoje na raspolaganju, u ovom programskom razdoblju, što bolje iskoristila. Marijana Petir je podsjetila kako je tijekom 15 godina rada Agencije za plaćanja ukupno krajnjim korisnicima isplaćeno 10 milijardi eura, u razdoblju od 2013. – 2025. isplaćeno je 8,3 milijarde eura, a za potpore u poljoprivredni na godišnjoj razini se isplaćuje 520 milijuna eura, no samo 2,7% hrvatskih poljoprivrednih gospodarstava prima investicijske potpore, što nije pravedno, nije racionalno niti doprinosi napretku hrvatske poljoprivrede. Petir smatra da nije prihvatljivo niti opravdano da mali broj poljoprivrednika koristi sva sredstva pa dok neki dobivaju milijune neki se ne mogu uklopiti niti u jednu mjeru te je stava da Prijedlog izmjena Strateškog plana mora donijeti promjene koje će omogućiti da više poljoprivrednika dobije investicijske potpore. Rekla je kako smatra da  se proizvodno vezanim potporama može podupirati jedino domaća hrvatska proizvodnja i domaći uzgoj za što je potrebno imati i adekvatne kontrole.

U raspravi su sudionici sjednice Odbora ukazali na važnost potpore mladim i malim poljoprivrednicima, poticanje udruživanja, provedbu strožih mjera kontrole i nadzora kako bi se zaštitila domaća proizvodnja, nužnost osiguravanja sredstava kojima bi se pokrili povećani troškovi veterinarskih usluga. Govorilo se i o važnosti podupiranja genskih izvora u šumarstvu, jačanju sustava kvalitete, prepoznavanju doprinosa pčelarskog sektora, autohtonih pasmina konja i snažnijoj potpori sektoru ekološke poljoprivrede, povrtlarskom i prerađivačkom sektoru, kako bi se ostvarili ciljevi zacrtani u Strategiji poljoprivrede. Razgovaralo se o potpori svim sektorima poljoprivredne proizvodnje, posebice uvođenju potpora za rasplodna grla, podršci mljekarskom i svinjogojskom sektoru koja bi doprinijela povećanju proizvodnje, a izražena je i bojazan kako predloženo smanjivanje sredstava i ukidanje financiranja nekih investicija neće biti dobro za hrvatsku poljoprivredu.

U radu sjednice sudjelovali su predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske veterinarske komore, Hrvatske komore ovlaštenih inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske agronomske komore, Hrvatskog agronomskog društva, Hrvatskog pčelarskog saveza, Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača, Zajednice udruga hrvatskih povrćara, Hrvatske mljekarske udruge, Središnjeg saveza udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka, Središnjeg saveza udruga uzgajivača Hrvatskog posavca, Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda, Saveza udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda, Središnjeg saveza uzgajivača svinja, Saveza uzgajivača mesnih pasmina goveda, Udruženja Vino Dalmacije, Udruge vinogradara i vinara Istre, Hrvatskog saveza proizvođača mlijeka, Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza, TRG Žene u poljoprivredi, TRG Zelena arhitektura, HUU Salers Croatia, Croatiastočara, Hrvatske zajednice županija i Hrvatske zajednice općina.

Snimka sjednice dostupna je na YouTube kanalu Hrvatskoga sabora https://www.youtube.com/live/bNP1wflTxVA