
Petir otvorila 3. Featival vune u Majuru - Marijana Petir
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir otvorila je u subotu, 12. travnja 2025. godine 3. Festival vune u Majuru. Rekla je da je to festival zajedničkog rada entuzijasta koji su prepoznali kako vunu kao neiskorišteni resurs ponovo staviti u funkciju i pri tome povezati razne profile djelatnosti od uzgajivača ovaca, stručnjaka i znanstvenika, do kreatora i dionika modne industrije, poljoprivrednika, turističkih djelatnika i svih ostalih koji se mogu uključiti u ovu sjajnu priču – priču pokrenutu inicijativom načelnice Klementine Karanović.
„Općina Majur može poslužiti kao školski primjer aktivnosti koje trebaju provoditi jedinice lokalne samouprave u suradnji sa državnim i europskim institucijama, kako bi svoje područje učinili još atraktivnijim i privlačnijim za život i rad ljudi raznih profesija. Jedan od takvih projekata je obnova Društvenih prostorija u Majuru kao i nabava strojeva i opreme koja se upotrebljava od pranja do tkanja vune te okrugli stol na kojem smo razgovarali kako od vune koja je zaboravljena sirovina, učiniti pokretača razvoja u ruralnom području i koristiti je više u poljoprivredi, građevinarstvu, turizmu, modnoj i tekstinoj industriji“, rekla je Petir.
Obnovljene Društvene prostorije u Majuru otvorila je zastupnica Marijana Petir, a obnova je financirana sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU u iznosu od 65.000,00 EUR, te Općine Majur u iznosu od 12.917,50 EUR kroz Program održivog razvoja lokalne zajednice. Nabava strojeva i opreme koja se upotrebljava od pranja do tkanja vune, osigurana je kroz međunarodni program Dunav, projekt Green Tex u iznosu od 25.462,00 EUR, u kojem su Općina Majur i Tekstilno tehnološki fakultet Zagreb partneri, a u koji je uključeno ukupno 11 partnera iz 9 država članica Europske unije.
Na okruglom stolu “Razgovori o vuni” analiziralo se je sadašnje stanje u Hrvatskoj vezano za vunu i što bi mogli unaprijediti u budućnosti. „Osim izrade peleta od vune za gnojivo, sva se vuna baca ili pali te zagađuje okoliš i tako predstavlja ekološki problem. Naš mali doprinos je izrada uporabnih predmeta od vune što radi još nekoliko entuzijasta u Hrvatskoj“, rekla je načelnica Općine Majur, Klementina Karanović i podsjetila kako u Hrvatskoj ima 514 000 ovaca od kojih nastaje više od 1 milijun tona vune godišnje te da je potrebno osmisliti model prikupljanja te vune kako ne bi završila u okolišu kao i njezine korisne upotrebe za što je prethodno vunu potrebno oprati, a u Hrvatskoj praonica vune ne postoji. Sudionici okruglog stola složili su se da je o ovoj temi važno razgovarati sa ugajivačima ovaca te nadležnim državnim institucijama kako bi se osmislila održiva rješenja.