
Petir otvorila Simpozij „Voda – bogatstvo Hrvatske” - Marijana Petir
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir otvorila je 21. ožujka Simpozij „Voda – bogatstvo Hrvatske”, kojega je povodom Svjetskog dana voda u Zagrebu organizirala Gospodarska interesna udruga proizvođača pića Hrvatske (GIUPPH).
„Voda kao resurs kojim Republika Hrvatska obiluje izložena je značajnom utjecaju klimatskih promjena, pa nam je zbog toga itekako važno osigurati održivost u korištenju vodnih resursa kako bismo zadržali visoku kvalitetu voda u Republici Hrvatskoj, očuvali naša izvorišta i spremno odgovorili na sve promjene koje mogu utjecati na dostupnost i kvalitetu voda“ – uvodno je istaknula Marijana Petir i dodala kako globalna potražnja za vodom raste iz godine u godinu, voda je sve cjenjeniji resurs s kojim trebamo postupati odgovorno i otkloniti pri tome prepreke koje bi mogle utjecati na umanjenje njene raspoloživosti za pojedince i za zajednicu, za našu i generacije koje dolaze. Petir je rekla da voda treba biti dostupna svima jer bez vode nema života, a pravo na život je temeljno ljudsko pravo.
„Svjetski dan voda podsjetnik je na važnost vode za život i trebao bi pridonijeti jačanju svijesti o 2,2 milijarde ljudi koji na našem planetu nemaju pristup sigurnoj pitkoj vodi. Mi u Hrvatskoj toga i nismo previše svjesni jer pitku vodu koristimo svakodnevno kao tehničku vodu“, rekla je Petir podsjetivši na EUROSTAT-ovu statistiku koja pokazuje da Republika Hrvatska bilježi najveće obnovljive slatkovodne izvore s dugoročnim prosjekom od 30 700 metara kubnih po stanovniku, što je itekako značajno ako u obzir uzmemo da prosječni vodni resursi na razini Europske Unije iznose oko 4-5 tisuća metara kubnih po stanovniku“ – rekla je Petir.
Marijana Petir istaknula je da vodom, kao hrvatskim najvrjednijim prirodnim resursom, moramo pametno i odgovorno gospodariti i iskoristiti stratešku prednost koju Republika Hrvatska ima kada govorimo o zalihama pitke vode, što je u odnosu na klimatske promjene i geopolitička zbivanja itekako važno. Ona je pozvala proizvođače voda da još veću pažnju i brigu usmjere prema zaštiti izvorišta kojih su koncesionari, da koriste ambalažu koja je sigurna i održiva te da u svom poslovanju promiču načela kružnog gospodarstva.
Simpozij je okupio vodeće proizvođače prirodnih mineralnih i izvorskih voda: Jamnicu plus, Studenac, Naturalis i Atlantic Cedevitu, koji su raspravljali o važnosti očuvanja vode kao našeg ključnog resursa, utjecaju klimatskih promjena na vodne resurse i održivom upravljanju vodom te kružnoj ekonomiji.
Direktorica GIUPPH Jasna Čačić u svojem je izlaganju dala pregled hrvatskog tržišta voda dok je o europskom sektoru prirodnih mineralnih i izvorskih voda kao i o najnovijim promjenama u zakonodavstvu Europske unije vezano uz sektor voda govorio Adam Gono, voditelj Odjela za održivost pri NMWE-u (Europsko udruženje voda). Jasna Čačić predstavila je i rezultate nastavka istraživanja iz 2024. godine o stavovima potrošača prema čepovima pričvršćenim na plastične boce koji su pokazali da prevladava nezadovoljstvo ispitanika navedenom mjerom kao i skeptičnost prema stvarnom utjecaju čepova na smanjenje otpada i zaštitu okoliša.
Svojim izlaganjima, svečanost obilježavanja Svjetskog dana voda uveličale su i prof. Ksenija Durgo s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Aleksandar Žic iz Alple te Nikolina Radoš iz Naturalisa koja je predstavila novitete i tehnološki proces punjenja prirodne mineralne vode Cetine.