
Petir uoči Uskrsa pozvala hrvatske građane da kupuju domaće proizvode - Marijana Petir
Marijana Petir pozvala je uoči Uskrsa hrvatske građane da kupuju domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode u količini koja im je potrebna i da podijele s onima koji su u potrebi.
„U Velikom smo tjednu i pripremamo se za naš najvažniji kršćanski blagdan – Uskrs, na dan kada slavimo Isusovo uskrsnuće od mrtvih i pobjedu dobra nad zlom. Tom prilikom obitelji će se okupiti oko blagdanskog stola, a ja vas pozivam da hranu koju ćete blagovati nabavite od lokalnih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava jer tako ćete pripomoći njihovom opstanku i rastu hrvatske poljoprivredne proizvodnje, a sebi osigurati domaću, svježu i kvalitetnu hranu“ – rekla je Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora i pozvala hrvatske građane da hranu kupuju umjereno, kako je ne bi bacali, ali i da ono što imaju podijele sa onima koji nemaju ili doniraju u najbližu Banku hrane. Petir je dodala kako Uskrs nije samo blagdanski stol, već i priprema srca, koje najbolje možemo pripremiti za ljubav tako da se ugledamo na Isusa koji je zbog ljubavi prema ljudima otišao na križ. „Uskrs je prilika za novi početak koju ne treba propustiti“, rekla je Petir.
Kako se u Velikom tjednu pripreme za Uskrs intenziviraju, a blagdanski stol nezamisliv je bez pisanica i tradicionalnih jela u kojima se za uskršnje delicije koriste jaja, Marijana Petir je zatražila informaciju od Državnog inspektorata o nadzoru jaja na tržištu koja dolaze iz uvoza i predstavljaju nelojalnu konkurenciju domaćim proizvođačima te je pitala jesu li ta jaja ispravno deklarirana i je li bilo utvrđenih odstupanja od zakonskih propisa. I poljoprivredni proizvođači proteklih su dana izražavali svoju zabrinutost zbog, kako su naveli, dolaska na hrvatsko tržište jaja iz Ukrajine, za koja su istaknuli da se ne proizvode prema zahtjevnim standardima EU i da predstavljaju problem za hrvatske proizvođače i potrošače.
„Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata u skladu s planom rada tijekom 2024. i 2025. godine provela je ukupno 213 nadzora objekata za proizvodnju, preradu i uskladištenje jaja. Pokrenula je ukupno 8 upravnih mjera, 7 prekršajnih naloga i 1 optužni prijedlog, te jednu kaznu na mjestu počinjenja prekršaja. Tijekom istog razdoblja provela je ukupno 583 uzorkovanja jaja u skladu sa Državnim planom monitoringa rezidua, Planom praćenja hrane životinjskog podrijetla i monitoringom pesticida. Vezano za kontrole jaja podrijetlom iz Ukrajine provedeni su inspekcijski nadzori u objektu uskladištenja te je utvrđeno da su uvezena jaja otpremana u objekte za preradu jaja te u druge države članice EU“, istaknuo je u svom odgovoru zastupnici Petir, glavni državni inspektor, Andrija Mikulić.
On je dodao kako sve pošiljke jaja prilikom unosa u Uniju podliježu obveznim službenim kontrolama na graničnoj kontrolnoj postaji prvog unosa u Uniju, te su sve pošiljke jaja iz Ukrajine koje su došle u Republiku Hrvatsku podvrgnute službenim kontrolama na rumunjskim graničnim kontrolnim postajama kako je to predvideno odredbama Provedbene uredbe Komisije (EU) 2019/2130.
Mikulić je izvijestio zastupnicu Petir kako poljoprivredna inspekcija svake godine redovito obavlja kontrole tržišnih standarda jaja sukladno svojoj nadležnosti u maloprodaji i na razini primame proizvodnje.Tijekom 2024. godine provedeno je 78 nadzora u kojima su utvrđene 4 nepravilnosti radi čega su donesena 2 rješenja i izdano je 5 prekršajnih naloga.
Tijekom 2025. godine, do sada, provedeno je ukupno 57 nadzora jaja. Utvrdeno je 16 nepravilnosti radi čega su donesena 2 rješenja te su pokrenuta 2 prekršajna postupka, a pojedini inspekcijski postupci su i dalje u tijeku,
„Poljoprivredna inspekcija tijekom provedbe nadzora nije zatekla u prodaji jaja podrijetlom iż trećih zemalja pa tako niti iz Ukrajine. Sanitama inspekcija provedenim nadzorima u maloprodaji nije zatekla jaja podrijetlom iz Ukrajine, kao niti jaja iz neodobrenih objekata. Nadzorom inspekcija Državnog inspektorata u kontroli jaja u maloprodajnim objektima nisu zatečena jaja podrijetlom iz Ukrajine“, zaključio je Mikulić u svom odgovoru.
Da podsjetimo, perad u ukupnom stočarskom fondu u Republici Hrvatskoj sudjeluje sa 16%, dok sektor peradarstva u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, promatrano kroz proizvodnju jaja u razdoblju od 2018. – 2023. sudjeluje sa 7,5 %. Pritom je ukupan broj peradi u 2023. godini iznosio 10,7 milijuna kljunova, a procjenjuje se kako je u 2023. godini proizvedeno 631 milijun komada kokošjih jaja, što je u odnosu na prethodnu 2022. godinu smanjenje proizvodnje za 5,4%. Promatrano po kategorijama peradi povećan je broj kokoši nesilica (za 2,8%) i ostalih kokoši (za 6,5%). U istom razdoblju je razmjenom jaja ostvaren neto uvoz od 7 tisuća tona, čime je ostvaren deficit vanjskotrgovinske bilance u visini 20,3 milijuna eura, a razmjenom peradskog mesa ostvaren je neto uvoz od 19,3 tisuća tona i deficit u iznosi od 56,1 milijuna eura.