U Hrvatskom saboru predstavljene Voloderske jeseni - Marijana Petir
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir primila je u Hrvatskom saboru u četvrtak, 11.srpnja 2024. godine predsjednika i članove Organizacijskog odbora “Voloderskih jeseni”, Danijela Sučiju, Antoniju Dolenčić i Nikolu Jelića, gradonačelnika Grada Popovače Josipa Miškovića, zamjenika gradonačelnika i direktora Turističke zajednice Grada Popovača, Lovru Miklaužića i njegovu suradnicu Kseniju Tomac Špoljarić. Sastanku su nazočili državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Tugomir Majdak i savjetnik ministra turizma i sporta, Igor Radić.
Uvodno je Marijana Petir istaknula kako je manifestacija “Voloderska jesen”, koja se ove godine održava 57. put, najveća i najstarija kulturna, gospodarska i turistička manifestacija posvećena berbenim običajima u Republici Hrvatskoj, a ujedno predstavlja jedan od najvećih sajmova vina i mošta u Sisačko-moslavačkoj županiji, promovirajući autohtonu sortu vina Škrlet i domaće specijalitete., te je, kako je istaknula, ovu manifestaciju potrebno dodatno osnažiti i podržati
„Organizacija održavanja Voloderskih jeseni zahtijeva znatna financijska sredstva, od kojih se veći dio osigurava iz lokalnog proračuna, stoga je važno da podršku ovoj manifestaciji daju županijska i državna razina.“ – rekao je Josip Mišković i dodao kako je svaki daljnji iskorak u organizaciji Voloderskih jeseni vezan uz adekvatno financiranje koje je do sada izostajalo iako manifestaciju u tri dana koliko traje, posjeti i do 10 000 ljudi.
„Organiziramo jednu od najstarijih manifestacija koja promovira tradiciju berbenih običaja, no nemamo dovoljnu podršku u medijskom prostoru, a uz nedostatak promocije i financijske potpore, izostaje i stručna potpora za pomoć u organizaciji Voloderskih jeseni“ – rekao je Danijel Sučija predstavljajući ovogodišnji program „Voloderskih jeseni“. Dodao je kako prepreku u izgradnji multimedijalnog prostora, u kojemu je planirano održavanje stručnih radionica i drugih aktivnosti vezanih uz Voloderske jeseni, ograničava nedostatnost funkcionalne infrastrukture.
Lovro Miklaužić govorio je o potrebi jačanja kapaciteta turističkih zajednica kako bi iste bile u mogućnosti odgovoriti na zahtjeve potencijalnih korisnika sredstava i pravovremeno mogle pružiti potrebne informacije koje bi pridonijele jačanju manifestacija i ruralnog turizma.
Ključno mjesto u Strategiji razvoja održivog turizma zauzima razvoj kontinentalnog turizma, rekao je Igor Radić i dodao kako je Ministarstvo turizma i sporta zadaću promocije hrvatskog turizma povjerilo Hrvatskoj turističkoj zajednici, koja provodi natječaje za potpore ovoj vrsti manifestacija, a za iste korisnici, sukladno kriterijima, trebaju pripremiti odgovarajuću natječajnu dokumentaciju. U proteklom razdoblju, samo za područje Sisačko moslavačke županije ukupno je za potrebe razvoja turizma, Ministarstvo osiguralo 30 milijuna eura te će uskoro biti otvoren natječaj za izgradnju turističke infrastrukture na koje će se moći javiti korisnici koji imaju riješene imovinsko-pravne odnose i građevinsku dozvolu.
Učlanjenje Udruge Voloderske jeseni u Hrvatsku mrežu za ruralni razvoj otvorit će nove prilike za financiranje, rekao je Tugomir Majdak i dodao kako će tijekom ove godine Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva raspisati tri natječaja, od kojih su dva vezana uz manifestacije na nacionalnoj razini, a ukazao je i na druge mogućnost koje stoje na raspolaganju kako bi se ovakva manifestacija podržala imajući u vidu njenu vrijednost za poljoprivredu, posebice vinarstvo i vinogradarstvo, kao i za ruralni razvoj.
„Voloderskim jesenima potrebno je osigurati status koji, zbog svoje dugogodišnje tradicije održavanja, zaslužuju. Uz potporu nadležnih ministarstava i Sisačko moslavačke županije, potrebno je pristupiti izradi projekta kojima bi se vrednovao doprinos Voloderskih jeseni očuvanju tradicije i kulture moslavačkog kraja“ – rekla je Marijana Petir. Dodala je kako je eno-gastro doživljaj koji ta manifestacija može pružiti značajan, no važno je prepoznati i utjecaj koji Voloderske jeseni, prezentiranjem berbenih i drugih običaja, folklora i tradicionalnog načina života, imaju na promociju naših vrijednosti i identiteta. Pritom, kako je rekla, djeca i mladi koji sudjeluju u programu, garancija su očuvanja tradicije održavanja Voloderskih jeseni i u budućnosti.