Petir: Hrvatska ima veliki potencijal za rast ekološke poljoprivrede - Marijana Petir

Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir sudjelovala je na Konferenciji i panel raspravi „Novi izazovi razvoja ekološke poljoprivrede”, koja je 25. studenoga 2024. godine održana u organizaciji Zagrebačke županije, s ciljem rasprave o stanju ekološke poljoprivrede te glavnim izazovima, problemima i prijetnjama razvoju ekološke poljoprivrede, ali i novim uvjetima i aktivnostima koje je potrebno poduzeti za njezin daljnji razvoj.

Marijana Petir je rekla kako smanjenje površina pod ekološkom proizvodnjom u odnosu na prethodnu godinu u Republici Hrvatskoj, predstavlja izazov za postizanje cilja utvrđenog na EU razini od 25 % površina pod ekološkom proizvodnjom do 2030. godine. Dodala je da sama struktura naše ekološke proizvodnje mora biti unaprijeđena jer dominiraju pašnjaci i oranice, dok su slabo zastupljene površine na kojima se uzgaja ekološko povrće i voće izuzev, oraha i lješnjaka. Mali broj stoke uzgaja se u ekološkoj proizvodnji, malim proizvođačima je proces certificiranja za ekološku poljoprivredu zahtjevan i skup, a od 6695 ekoloških subjekata u Hrvatskoj, samo 421 registriran je za preradu. Dodala je kako potrošnja ekoloških proizvoda u Republici Hrvatskoj po glavi stanovnika iznosi 24 eura, dok je ista u Danskoj na razini od 365 eura, a u Austriji 274 eura.

Marijana Petir je rekla kako hrvatska poljoprivreda bilježi najveće smanjenje emisije stakleničkih plinova u EU što je dobro, a tome je doprinjelo i smanjenje broja stoke što sasvim sigurno ne smije biti naš cilj, te je dodala kako je zato potrebno planirati mjere koje će uspostaviti balans između klimatskih zahtjeva i poljoprivredne proizvodnje, a tu vidi prostor za snažniji rast ekološke poljoprivrede, tim više, kako je istaknula, što je Hrvatska GMO free zemlja. „Dodatni doprinos dala bi i veća potražnja za ekološkim proizvodima na domaćem tržištu, ali i povećanje broja ekoloških prerađivača u Republici Hrvatskoj, a sve kako bismo zaustavili izvoz kvalitetne sirovine iz Republike Hrvatske i smanjili uvoz ekoloških prehrambenih proizvoda koji sada dominiraju na našem tržištu. To je razlog zbog kojega je Odbor za poljoprivredu zatražio redefiniranje pravila zelene nabave kojima bi se osigurala minimalna zastupljenost od 20 posto ekoloških i integriranih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i proizvoda iz kratkih lanaca opskrbe hranom na tržištu, kao i u kantinama javnih institucija“, istaknula je Marijana Petir.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije, Josip Kraljičković rekao je kako je dokumente koji se donose, od Strategija, Programa i Akcijskih planova za ekološku proizvodnju, potrebno na svim razinama vlasti, od državne do regionalne i lokalne, odlučnije i hrabrije provoditi, pratiti i evaluirati. „Za to je nam je presudna politička volja jer ako nismo spodobni ili spremni provoditi donesene dokumente iz područja ekološke proizvodnje, zaostajat ćemo u ukupnom razvoju za našim susjedima iz EU. Zbog toga je u Zagrebačkoj županiji obnovljen rad Udruge  Z-EKO, koja okuplja četrdeset ekoloških proizvođača, ustanovljen je Festival ekološke poljoprivrede Zagrebačke županije “VOLIM EKO”, za trinaest puta je povećana površina vinograda u ekološkom uzgoju, kojom su obuhvaćeni i najbolji vinari u županiji“, rekao je Kraljičković i dodao kako je uspostavljen sustav potpora i omotnica namijenjena samo ekološkim proizvođačima, te je u suradnji s Poljoprivrednom komorom Gradišće završena edukacija tridesetak ekoloških proizvođača i savjetnika.

„Preko 24 tisuće ekoloških gospodarstava obrađuje u Republici Austriji 27 % raspoloživih poljoprivrednih površina, zbog toga je ekološka poljoprivreda u Austriji uspješna priča, no ne treba zanemariti izazove s kojima se ekološka proizvodnja susreće“, rekao je veleposlanik Republike Austrije Josef Markus Wuketich i odličnim ocijenio cilj Zagrebačke županije, kojim želi 100 posto svojih poljoprivrednih površina namijeniti ekološkom uzgoju i osigurati da 100 posto hrane u javnim ustanovama bude iz ekološkog uzgoja.

Predsjednik Poljoprivredne komore Gradišće i prvi potpredsjednik Europskog udruženja poljoprivrednika COPA, Nikolaus Berlakovich podsjetio je da u Gradišću ekološka proizvodnja zauzima oko 38 % raspoloživih poljoprivrednih površina. Izrazio je zadovoljstvo suradnjom koju ostvaruju sa Zagrebačkom županijom, a kojoj je cilj usmjeravanje poljoprivrednika na prelazak u ekološku proizvodnju.

Konferenciji su prisustvovali zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, izvršni direktor Avalon Foundation Darko Znaor, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović kao i mnogobrojni ekološki proizvpđači, a među njima i David Peić, najbolji europski ekološki proizvođač u 2022. godini koji obrađuje 20 hektara površine, zapošljava 40-tak ljudi te u svom proizvodnom asortimanu nudi 150 certificiranih ekoloških proizvoda.