Zastupnica Petir posjetila Hrvate u Srijemu - Marijana Petir

Na poziv Hrvatskog kulturnog centra Petrovaradin – Novi Sad i Srijemske biskupije, zastupnica u Hrvatskom saboru Marijana Petir 22. i 23. kolovoza 2024. godine posjetila je Hrvate koji žive u Srijemu, sastala se s poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i čuvarima hrvatske baštine koji su opravdano zatražili snažniju potporu za Srijem. Petir je razgovarala s biskupom Fabijanom Svalinom o projektima koje biskupija i Hrvatski kulturni centar provode te je posjetila katedralu sv.Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici, obišla je Svetište Majke Božje Tekijske, Kapelu Gospe od mira u Srijemskim Karlovcima i Crkvu imena Marijina u Novom Sadu koju zbog njene ljepote nazivaju katedralom. Otvorila je 4. međunarodnu likovnu koloniju u Tekijama u organizaciji Hrvatskog kulturnog centra, čijim je čelnicima Jasni Čordaš i Draženu Deranji uputila čestitke na rekordnom broju slikara koje su okupili iz čak deset zemalja, kao i na svim drugim aktivnostima koje provode kako bi unaprijedili položaj hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini.

Likovna kolonija Tekije najveći je i najvidljiviji projekt Hrvatskog kulturnog centra, koji okuplja Hrvate Novoga Sada i Petrovaradina. Od prošle godina, zalaganjem biskupa Svaline, službene prostorije imaju na tome marijanskom svetištu.

“Znamo koliki je povijesni značaj Tekija tako da ćemo u narednim godinama biti mnogo vidljiviji na turističkoj karti Novog Sada, Vojvodine i Srbije. Osim toga, preko likovne kolonije održavamo kontakte s Hrvatima iz drugih zemalja, a međunarodni karakter je veoma bitan”, izjavila je predsjednica HKC-a, Jasna Čordaš.

Tekije, nedaleko od Petrovaradina, biskupijsko su svetište Srijemske biskupije i važno hodočasničko mjesto Hrvata katolika Srijema i Novoga Sada.

Prije samog otvorenja Likovne kolonije preč. Matej Perić, rektor svetišta GospeTekijske i biskup Fabijan Svalina gostima su ispričali povijest svetišta te probleme u kojima se svetište sada nalazi.

U radu četvrte kolonije Tekije sudjelovalo je oko 60 umjetnika iz 10 zemalja što je čini najvećim okupljanjem slikara na tome biskupijskom svetištu do sada, a najbrojniji su bili sudionici iz Hrvatske.

U ime Srijemske biskupije otvorenju kolonije prisustvovao je mons. Fabijan Svalina, a u ime grada Novog Sada koji je također podržao projekt prisustvovao je Aleksandar Petrović, pomoćnik gradonačelnika za međunarodnu suradnju i društvene djelatnosti. S obzirom da je organizator hrvatska udruga, otvorenju je prisustvovala i opunomoćena ministrica Veleposlanstva Republike Hrvatske Davorka Velecki Čičak te Silvio Jergović, predsjednik Hrvatske Matice iseljenika.

Otvarajući likovnu koloniju,  Marijana Petir je istaknula kako smatra važnim što će djela nastala na koloniji biti ponuđena na prodajnoj izložbi, te da će prikupljeni novac biti iskorišten u dobrotvorene svrhe kao i za uređenje toga važnog sakralnog mjesta za mjesne Hrvate – katolike. Ona je također rekla da Hrvatska podupire nacionalne manjine koje žive u Hrvatskoj tako što im je osigurala mjesta u parlamentu te u vijećima na lokalnoj i regionalnoj razini, a financira i njihove projekte koji su važni za očuvanje identiteta svake od manjina. “Voljela bih da Hrvati u Srbiji imaju ista prava i podršku koju imaju Srbi u Hrvatskoj”, rekla je Marijana Petir.

Ona je u Novom Sadu posjetila istraživačko-razvojni institut za informacijske tehnologije biosustava “BioSens”, gdje je s čelnim ljudima Instituta razgovarala o digitalnoj transformaciji poljoprivrede, inovativnoj primjeni IT-a u poljoprivredi i uspostavi pametnih sela. Sastala se je i s predstavnicama međunarodne organizacije “Dunav-Soja” kojima je predstavila inicijativu Hrvatske da se uspostavi Alpe-Adria-Dunav regija slobodna od GMO-a što je važan korak u očuvanju našeg okoliša, biološke raznolikosti ali i vjetar u leđa održivoj poljoprivredi i turizmu.